Peste 400 de români vor beneficia, în luna iunie, de consultații dermatologice gratuite în cadrul unei caravane organizate de Asociația Pacienților cu Afecțiuni Autoimune - APAA.
Recent, a fost încheiat un parteneriat strategic pentru dezvoltarea primului „smart hospital” (spital inteligent) din România.
Primăria Sectorului 1 al Capitalei are în plan modernizarea serviciilor medicale de cartier. Astfel, policlinicile abandonate ar putea deveni în viitorul apropiat centre de prevenție și screening.
De Ziua Internațională a Muzeelor, și universitățile de medicină și farmacie din România își deschid porțile.
„Am întâlnit copii scoși din grija unui asistent maternal profesionist și mutați în centre doar pentru că DGASPC nu avea fonduri să plătească combustibilul necesar deplasării unui kinetoterapeut de 2 ori pe săptămână în același oraș.”
Deși în lume numărul asistenților medicali a crescut cu aproape două milioane în cinici ani, există în continuare disparități mari în ceea ce privește disponibilitatea asistentelor medicale între regiuni și țări, informează OMS.
Românii vor putea afla informații despre studiile clinice aflate în derulare în țara noastră, printr-o nouă platformă online, în limba română, care va fi dezvoltată în acest an.
Instabilitatea politică și salariile mici alimentează exodul medicilor. Un sondaj recent arată, în acest context, că șase din zece medici iau în calcul plecarea din România.
Ceremonia de deschidere a celei de-a treia ediții a Forumului Național de Neurologie are loc joi, 10 aprilie, începând cu ora 9.
Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii din Cluj-Napoca trece la un alt nivel. Aici se înființează un centru de prelevare de organe și țesuturi, anunță autoritățile locale.
Construirea celor trei centre de mari arși din România ar trebui să se finalizeze la sfârșitul anului acesta, cel târziu în primul trimestru din 2026, a anunțat Ministerul Sănătății.
Autoritățile au aprobat lista unităților sanitare care vor găzdui centre de sănătate mintală și prevenirea adicțiilor. Documentul cuprinde peste 40 de astfel de unități.
Un raport nou a studiat nivelul depresiei în rândul statelor din Europa, atât la indivizii mai tineri, cât și la persoanele vârstnice. Din păcate, populația din Franța stă destul de prost în ceea ce privește persoanele cu depresie.
Ministerul Sănătății a publicat lista lista centrelor care asigură evaluarea medicală ambulatorie în cazul virozelor respiratorii și gripei. În București există șase astfel de unități sanitare.
Centrele de sănătate mintală vor încorpora unitățile Agenției Naționale Antidrog, a anunțat ministrul Sănătății. În paralel vor fi dezvoltate și centre de tratare a adicțiilor.
Nouă secții și compartimente de terapie intensivă neonatală de nivel 1 și 2 vor fi dotate cu aparatură medicală, echipamente conexe și sisteme de telemedicină prin intermediul programului Fondul Viață pentru Nou-Născuți.
O companie românească de cercetare de piață a anunțat rezultatele studiului „Percepții asupra experienței de pacient”.
Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București ocupă prima poziție între universitățile și instituțiile de cercetare din țară.
Inspecția Sanitară de Stat a dispus Serviciului Control din DSP Mureș efectuarea de controale în centrele de profil din Târgu-Mureș.
Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!
Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:
Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.
Da, sunt de acord Aflați mai multe