Asociația OncoPacienților „Phoenix” din București se implică și vara aceasta într-o nouă ediție a campaniei „Soare fără pete”, menite să tragă un semnal de alarmă în privința cancerului de piele.
Preşedintele României, Klaus Iohannis, a promulgat legea prin care li se acordă bolnavilor din România dreptul la medicină personalizată.
O companie ce are în portofoliu produse alimentare și băuturi a vrut să identifice preferințele alimentare și schimbările apărute în obiceiurile gastronomice și cele familiale ale românilor.
În contextul în care doar 12% dintre români consumă frecvent supe și ciorbe, o companie a invitat copiii să pregătească cea mai mare supă de legume din țară.
Ieri a avut loc un „vot istoric”. Senatul României a adoptat, în unanimitate, legea de aprobare a Planului naţional de prevenire şi combatere a cancerului în România.
Ioana Cristea ne-a trimis pentru Doza de Ficțiune o proză despre relația dintre mamă și fiică.
Pentru un nutriţionist-dietetician, a lucra în cea mai mare companie producătoare de alimente din lume oferă multe oportunităţi.
O asociație de pacienți organizează în această vară cea de-a șasea ediție a campaniei de prevenție a cancerului de piele, intitulată „Soare Fără Pete”.
Am discutat recent cu Ioana Cristea, formator acreditat în comunicare și management de proiecte, despre câteva reguli simple de care ar fi bine să țină cont medicii atunci când își construiesc o imagine în social media.
Ioana Cristea este unul dintre partenerii agenţiei de digital marketing KITE. Am stat de vorbă cu ea recent, pentru a afla de ce medicii pot beneficia de pe urma unui specialist în social media.
Cu toţii am auzit zicala „Haina îl face pe om”. Dincolo de halatul alb impecabil, epoca modernă a adus în mediul online un alt tip de „haină” pe care medicii nu ezită să o îmbrace, brandul personal.
Standardele de acreditare a serviciilor de sănătate spitalicești respectă principiile generale ale managementului calităţii în sănătate.
Finlanda derulează din 2010 un proiect ce recunoaște impactul benefic al artei și culturii asupra bunăstării și sănătăţii generale, inclusiv a celei dentare.
În fiecare an, la data de 4 februarie este marcată Ziua Mondială de luptă împotriva cancerului.
De la înălţimea biroului şi a dialogurilor de substanţă pe care le avem cu colegii imunologi europeni sau nord-americani, lucrurile privind vaccinarea anti-COVID au o anumită încărcătură teoretică şi de perspectivă. Din tranşee, adică din linia întâi, totul arată diferit.
Trei femei, trei povești de viaţă. Un asistent medical, un medic stomatolog și un nutriţionist au făcut un pas pe care mulţi ezită să-l ducă până la capăt: au devenit părinţi adoptivi.
Reabilitarea medicală a căpătat noi valenţe în contextul pandemiei. Pe lângă activităţile specifice, i-au fost adăugate competenţe și în îngrijirea pacienţilor cu COVID-19.
Pentru tratarea pacienţilor minori este necesară obţinerea acordului părinţilor. Uneori, însă, medicul se confruntă cu situaţii care impun o altă abordare.
Igiena orală și alimentaţia influenţează procesul de cariogeneză și/sau de remineralizare dentară, prin absenţa, respectiv prezenţa benefică a mineralelor și a nutrienţilor carioprotectori.
Din păcate și de neînţeles, măsurile privind igiena și sănătatea orală lipsesc din planul menit să prevină transmiterea SARS-CoV-2 și apariţia complicaţiilor prin această infecţie.
Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!
Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:
Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.
Da, sunt de acord Aflați mai multe