În țara noastră au fost depistate numeroase focare de hepatită A. De exemplu, în 2025, fuseseră descoperite mai multe focare de infecții cu virusul hepatitic A pe raza județului Gorj.
Spitalul Clinic CF Timișoara a lansat recent un sistem simplificat de programări online pentru Ambulatoriul Integrat.
Locuitorii Sectorului 1 vor avea acces, și în 2026, la analize și investigații medicale gratuite pentru depistarea precoce a unor afecțiuni grave, de la cancer și diabet până la boli pulmonare sau tiroidiene.
Institutul Regional de Oncologie (IRO) Iași implementează din acest an, în județele din nord estul țării (Iași, Suceava, Botoșani, Bacău, Neamț și Vaslui), trei proiecte de screening cu fonduri europene.
Pacienții cu deficiențe de auz care vin la Spitalul Județean de Urgență Pitești pentru consultații, internare sau în cadrul Unității de Primiri Urgențe (UPU) pot beneficia de interpretare video la distanță în limbaj mimico-gestual.
Spitalul Județean de Urgență Satu Mare este partener în proiectul național „Puterea îmbrățișării în Terapie”.
Plenul Camerei Deputaților a adoptat, miercuri, 11 februarie, un proiect de lege potrivit căruia pacienții asigurați au dreptul la o a doua opinie medicală plătită de sistemul de asigurări de sănătate.
Diabetul de tip 2 este o boală corelată cu nivelurile crescute ale glucozei din sânge.
Dacă vă aflați în preajma unei persoane cu diabet, iar nivelul glucozei din sânge i-a scăzut vertiginos, iată ce trebuie să știți despre primul ajutor în caz de hipoglicemie.
Recent, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, afirma că proiectul ROGEN intră într-o etapă decisivă.
Testele Babeș-Papanicolau sunt un instrument de screening extrem de util pentru cancerul de col uterin.
Pentru a scăpa în mod responsabil de medicamentele expirate, Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București a publicat lista spitalelor din capitală care colectează astfel de produse.
Ministerul Sănătăţii (MS) a publicat astăzi o informare publică pe pagina oficială de Facebook, în contextul temperaturilor extrem de scăzute.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că va fi înființat la Institutul „Parhon” un centru dedicat managementului obezității.
Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București – ASSMB îndeamnă bucureștenii să scape responsabil de medicamentele expirate.
Un nou punct de colectare a deșeurilor de medicamente a fost instalat recent la Institutul Regional de Oncologie din Iași. Așa că dacă sunteți din Iași, puteți duce la acest punct de colectare medicamentele neutilizate sau expirate.
Medicamentele expirate și nefolosite vor putea fi aduse de gorjeni la punctul special de colectare amenajat în curtea Spitalului Județean de Urgență Târgu-Jiu.
În incinta Spitalului Bagdasar-Arseni din Capitală a fost amenajat un centru de colectare a medicamentelor expirate și/sau neutilizate de la populație.
Începând cu 11 octombrie 2023 colectarea medicamentelor expirate de la populație trece din sarcina farmaciilor în cea a spitalelor.
Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat completările la Legea privind reforma în sănătate, cu reglementări de gestionare a medicamentelor expirate sau nefolosite.
Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!
Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:
Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.
Da, sunt de acord Aflați mai multe