Chiar dacă majoritatea cazurilor de COVID-19 la copii nu au fost grave, în ultimele luni, pediatrii se confruntă cu o patologie nouă la pacienţii care au trecut prin forma severă de boală, spune conf. dr. Dorin Farcău. Totodată, apar intercurenţele care necesită un diagnostic diferenţial, ceea ce uneori poate fi dificil de realizat.
Cât de important este, pentru un medic independent sau pentru o companie medicală mică, să se promoveze în mediul online? Care sunt primii pași și cât să fie bugetul? Răspunde directorul de marketing al firmei Metabolic Balance România.
Al doilea episod al seriei de podcasturi „Antreprenori în Medicină îl are ca invitat pe dr. Bogdan Andreescu, medic primar Chirurgie plastică și reconstructivă și antreprenor de succes, fiind general manager și co-fondator al Clinicii Neurohope.
Dragoș Zamfirescu a avut pedagogi cu experienţă, în spitale mari din lume. De la ei a absorbit informaţiile necesare și astfel a ajuns să descopere repere extraordinare în microchirurgia mondială.
Pandemia de COVID-19 a avut și părţi bune, una dintre ele fiind faptul că oamenii au început să descopere startup-urile, în sensul că și-au pus întrebări despre tehnologiile care erau deja testate și structurate pentru a răspunde nevoilor lor.
Tinerii și adolescenţii au fost extrem de afectaţi de restricţiile impuse de pandemie. Un lucru îngrijorător îl constituie creșterea dependenţei de calculator și de alte dispozitive tehnologice.
În ultimii 10 ani, în secțiile de oncologie și hematologie pediatrică au fost diagnosticate anual în medie 450 de cazuri noi de cancer la copii și adolescenți (grupele de vârstă 0-19 ani), a precizat dr. Mihaela Bucurenci.
Problemele Sănătăţii românești nu sunt puţine, și nici simple. Câteva sunt însă atât de importante și/sau vizibile, încât vor fi nominalizate în mod repetat în evaluările pe care persoane publice ori simpli cetăţeni le vor face sistemului de sănătate.
Comunicarea dintre medic și pacient este importantă în practica medicală, spune dr. Ruxandra Dobrescu, într-un interviu pentru Viaţa Medicală. Potrivit acesteia, telemedicina este utilă, pentru că aduce medicii mai aproape de pacienţi, și sunt foarte multe lucruri care pot fi rezolvate ușor de la distanţă.
De trei decenii, dr. Elena Bădescu lucrează ca medic de medicină generală, ulterior medicină de familie. O perioadă a lucrat și ca medic-director la Căminul de Bătrâni din Olteni.
Pudoarea, lipsa educaţiei medicale și a dorinţei de a se informa sunt doar câteva dintre problemele pe care dr. Claudia Piloiu le-a remarcat în interacţiunea cu pacienţii săi.
Conform datelor oficiale, în cadrul campaniei de vaccinare anti-COVID au fost administrate, până la închiderea ediţiei, peste 270.000 de doze de vaccin Pfizer-BioNTech.
Conform datelor oficiale, în cadrul campaniei de vaccinare anti-COVID au fost administrate, până la închiderea ediţiei, peste 270.000 de doze de vaccin Pfizer-BioNTech.
Pornind de la profesia sa, Raluca Drăghici a construit, alături de soţ, un business frumos în domeniul tehnicii și al medicinei dentare, cu „epicentrul” la Iași.
Evoluţia domeniului medical este continuă, însă progresul se realizează prin investiţii de timp și bani. Noile tehnici de diagnostic și tratament sunt mai costisitoare și pot deveni astfel o adevărată povară pentru sistemul de sănătate. Despre acest subiect, dar și despre altele, am discutat cu dr. Joseph Imperato.
Medicul adevărat este un umanist, crede prof. dr. Mircea Penescu, și, alături de cunoștinţele medicale, el trebuie să aibă atât o vastă cultură, cât și puterea de a intui suferinţele ascunse.
Expert în politici de sănătate și fondator al Observatorului Român de Sănătate, medicul Vlad Mixich atrage atenţia asupra punctelor vulnerabile din sănătatea românească.
Pandemia de COVID-19 a schimbat deopotrivă comportamentul medicilor și al pacienţilor, crede conf. dr. Anca Elena Negovan. La fel de afectaţi au fost și studenţii care au fost privaţi de primul contact direct cu pacienţii.
În martie anul acesta, echipa condusă de psihologul Yolanda Crețescu a lansat primul helpline anti-anxietate dedicat COVID-19.
În a doua jumătate a lunii noiembrie, scriam despre o terapie inovatoare, pe bază de celule stem mezenchimale, care a salvat viața unui bebeluș din România, născut prematur.
Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!
Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:
Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.
Da, sunt de acord Aflați mai multe