Newsflash
ACTUALITATE Internaționale

EMA: Primul spray nazal cu adrenalină, pentru tratamentul de urgență al anafilaxiei

de Florentina Ionescu - iul. 18 2024
EMA: Primul spray nazal cu adrenalină, pentru tratamentul de urgență al anafilaxiei

Eurneffy (epinefrină / adrenalină) este o alternativă la formulele injectabile și se administrează intranazal.

Comitetul pentru medicamente de uz uman (CHMP) al Agenției Europene pentru Medicamente (EMA) a recomandat recent acordarea unei autorizații de punere pe piață în Uniunea Europeană pentru Eurneffy (epinefrină). Acesta este primul medicament de acest gen care poate fi administrat intranazal pentru tratamentul de urgență al reacțiilor alergice (anafilaxie), se arată pe site-ul Agenției Europene pentru Medicamente. 

Potrivit specialiștilor, alergia este cea mai răspândită condiție cronică în Europa, iar 150 de milioane de europeni erau afectați de alergii în anul 2015. Aproximativ 20% dintre oamenii care suferă de pe urma reacțiilor alergice severe trăiesc cu frică, în fiecare zi, din cauză că ar putea să intre în șoc anafilactic sau că ar putea să moară din cauza unei reacții alergice. 

Tratamentul cu epinefrină, cunoscută și ca adrenalină, scade intensitatea reacției anafilactice. Iar administrarea de adrenalină în timpul unei reacții anafilactice duce la o mai bună circulație a sângelui, ajutând persoana să respire mai bine. 

Se administrează ușor, în nas 

Eficacitatea și siguranța medicamentului Eurneffy au fost evaluate în cazul a 537 de persoane sănătoase, cu vârste cuprinse între 19 și 55 de ani, care au fost înrolate în 14 studii clinice. Aceste trialuri au comparat Eurneffy cu alte produse medicinale în cazul cărora adrenalina era injectată intramuscular. 

Specialiștii au urmărit valorile tensiunii arteriale și ritmul cardiac, precum și modul în care medicamentele sunt absorbite în organism, modificate și eliminate din organism. Rezultatele studiilor demonstrează că efectele în corp ale adrenalinei cu administrare nazală sunt comparabile cu cele ale medicamentelor administrate pe cale injectabilă, intramuscular. 

Efecte adverse ușoare 

Nu s-au raportat efecte adverse semnificative în studiile clinice unde s-a testat Eurneffy. Cele mai comune efecte adverse au fost similare cu cele pe care oamenii le-au avut și în cazul injecțiilor cu adrenalină: greață, durere de cap, iritație în gât, amețeală, dar au fost observate și altele: disconfort nazal și secreții nazale. 

Opinia adoptată de CHMP este un pas intermediar în calea medicamentului Eurneffy către pacienții care au nevoie de acesta. Opinia va fi trimisă acum către Comisia Europeană pentru adoptarea unei decizii cu privire la autorizația de punere pe piață în Uniunea Europeană. 

Odată ce va fi acordată autorizația de punere în vânzare, deciziile cu privire la preț și la rambursare vor avea loc la nivelul fiecărui stat membru al Uniunii Europene. Se va ține cont, astfel, de potențialul rol / de potențiala utilizare a acestui medicament în contextul sistemului național de sănătate al fiecărei țări. 


Notă autor:

Sursa foto: https://www.shutterstock.com/ro/image-photo/doctor-holding-nasal-spray-on-white-2328898303

Abonează-te la Viața Medicală!

Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!

  • Tipărit + digital – 120 de lei
  • Digital – 80 lei

Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:

  • Colegiul Medicilor Stomatologi din România – 5 ore de EMC
  • Colegiul Farmaciștilor din România – 10 ore de EFC
  • OBBCSSR – 7 ore de formare profesională continuă
  • OAMGMAMR – 5 ore de EMC

Află mai multe informații despre oferta de abonare.

Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.

Da, sunt de acord Aflați mai multe