Carmen Uscatu și Oana Gheorghiu, fondatoarele Asociației „Dăruiește Viață”, ne-au răspuns la câteva întrebări pe final de an, trăgând linie și explicând ce au învățat în această perioadă marcată de pandemia de COVID-19.
Florina Alina Rad, psihoterapeut adlerian din Timișoara, face o serie de recomandări medicilor implicați în combaterea epidemiei de COVID-19, pentru menținerea unui echilibru afectiv în această perioadă.
Mircea Dincă, terapeut cu peste patru ani de experiență în masajul terapeutic, somatic și în reflexoterapie, spune că pacientul trebuie să-și cunoască afecțiunea înainte de a apela la kinetoterapie.
Am stat de vorbă cu managerul de la Institutul „Marius Nasta” cu puțin timp înainte de sfârșitul acestui an, pentru a ne crea o imagine despre ce a însemnat pandemia pentru unitatea sanitară pe care o conduce.
Medicul psihiatru Vlad Stroescu povestește într-un interviu că în pandemia de COVID-19 întreaga omenire „este strânsă de o menghină invizibilă”, supusă fiind unei „presiuni psihosociale suplimentare”.
Dr. Ruxandra Constantina, medic cu competențe de apifitoterapie, spune că există terapii naturiste eficiente în procent de 80-90% pentru orice problemă de sănătate, cu condiția să fie recomandate de un medic cu experiență.
Corespondent de război și reporter special cu multă experienţă, Adelin Petrișor a fost primul jurnalist care a relatat dintr-un spital din România cu pacienţi bolnavi de COVID-19, în luna aprilie, la Suceava.
Prof. dr. Ruxandra Ulmeanu ne-a vorbit despre bolile pulmonare și riscul reprezentat de acestea la pacienţii cu COVID-19.
Anul 2020 a însemnat pentru CMR o relansare prin alegerea unei noi echipe de conducere și o nouă viziune centrată pe relaţia cu medicii, reprezentarea și apărarea drepturilor acestora.
Chiropracticianul lucrează mult cu sistemul nervos și cu alte funcţii ale corpului, după cum spune Soheil Keynejad, chiropractician la Intermedicas. În opinia sa, la fel ca mușchii, corpul uman are o „memorie internă”, iar dacă a stat prea mult timp într-o poziţie incorectă, el va trebui învăţat să își redobândească echilibrul.
Aproape jumătate dintre români ţin post alimentar, sub o formă sau alta, arată un sondaj IRES din 2016. Din păcate, mulţi se hrănesc prost în aceste perioade.
Șef. lucr. dr. Alexis Cochino este coordonatorul compartimentului de reumatologie din cadrul INSMC ,,Alessandrescu-Rusescu” din București.
Jumătate din deficitul balanţei comerciale din România este generat de medicamente (15%) și industria chimică (40%), potrivit dr. Dragoș Damian, CEO Terapia Cluj și președinte al PRIMER. Ţara noastră este captiva importurilor de medicamente, vaccinuri, produse biologice etc., iar politicile guvernelor de până acum se pare că au scăpat din vedere întărirea producţiei autohtone de astfel de produse.
Cum au schimbat terapiile moderne calitatea vieţii persoanelor cu HIV, după 30 de ani de luptă cu virusul.
Rezidenţiatul este o etapă importantă în formarea oricărui medic. Am discutat cu dr. Alexandra-Ioana Lulache, medic rezident la Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central „Dr. Carol Davila” din București, despre această perioadă și despre medicina internă.
Diagnosticul clinic în dermatologie este o chestiune de experienţă, de aceea sunt greu de diagnosticat afecţiunile pe care le vezi rar, după cum spune dr. Diana Plăcintescu.
De la declanșarea pandemiei, în Spitalul Orășenesc „Prof. dr. Eduard Apetrei” Buhuși s-au vindecat și au fost externaţi 136 de pacienţi.
Colesterol total crescut, LDL colesterol crescut ori HDL colesterol scăzut, concomitent sau nu cu o creștere a lipidelor totale și a trigliceridelor, este tabloul perfect pentru dislipidemie.
Principalele calităţi pe care ar trebui să le aibă un medic veterinar, crede conf. dr. Iuliana Ionașcu, sunt empatia, abilităţile de comunicare și, într-o anumită măsură, încăpăţânarea.
Pentru dr. Bogdan Neacșu declanșarea pandemiei de COVID-19 a însemnat provocare după provocare, întrucât, cu o lună înainte, preluase funcţia de director medical la Spitalul Orășenesc Negrești-Oaș.
Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!
Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:
Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.
Da, sunt de acord Aflați mai multe