Joi, în Parcul Herăstrău, APAH-RO, organizează o serie de acțiuni în contextul Zilei Mondiale a Ficatului Gras. Între acestea se numără și o sesiune gratuită de mișcare de 11 minute.
Peste 86% din medicii rezidenți consideră necesară limitarea numărului de ore de gardă pe lună, arată rezultatele unui sondaj prezentat de Colegiul Medicilor din România.
Angajații și voluntarii Crucii Roșii Române vor dona sânge pe 11 iunie ca parte a campaniei „Faci bine, te simți bine. DONEAZĂ! Sânge pentru viață”. În acest context, organizația îi încurajează pe doritori să se alăture demersului.
Societatea Multidisciplinară a Medicilor Rezidenți a subliniat că decesul medicului rezident de la Spitalul Floreasca „este semnalul de alarmă al unui sistem care își epuizează și își abandonează tinerii medici”.
În viitorul plan de guvernare, capitolul de sănătate trebuie să fie fundamentat pe obiective concrete, care să răspundă nevoilor populației, dar și provocărilor din sistemul medical, atrage atenția CMR.
Modificarea normelor tehnice de derulare a programelor naționale de sănătate curative poate avea consecințe asupra accesului pacienților la servicii medicale prin intermediul acestor programe, atrage atenția SRDNBM.
Colegiul Medicilor din România și-a exprimat îngrijorarea față de prevederile din forma actuală a legii salarizării, propunând totodată, o serie de modificări la acest proiect.
Peste 60% din populație apelează la chatboți pentru sfaturi privind sănătatea mintală, arată datele unui raport recent. În același timp, aproape șapte din zece persoane sunt afectate de stres, anxietate sau depresie.
În perioada 4-6 iunie, la Poiana Brașov, va avea loc cea de-a 42-a ediție a Congresului Asociației Române de Urologie. În cadrul reuniunii vor fi lansate și noile ghiduri naționale de practică urologică.
Până în anul 2050, la nivel global, necesarul de profesioniști în Oncologie va crește cu aproape 100 de milioane, avertizează un raport publicat recent.
Ministrul interimar al Sănătății a deblocat finanțarea pentru Centrul de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei „Zerlendi” din cadrul Institutului „ Marius Nasta”. Constructorul a revenit pe șantier.
Ministerul Sănătății demarează o amplă acțiune de ocupare prin concurs a funcțiilor de conducere din instituții cheie din sistemul medical, precum direcțiile de sănătate publică județene sau serviciul de ambulanță.
Peste 50% dintre persoanele evaluate în cadrul proiectului-pilot de screening pentru cancer pulmonar „Oltenia respiră mai bine” au fost clasificate ca având un risc intermediar sau înalt de îmbolnăvire.
CNAS a elaborat un proiect de lege care vizează consolidarea complementarității dintre sistemul public și privat pentru programele naționale de sănătate. Totodată a anunțat înființarea unui departament de farmaco-economie.
În perioada 2-5 iunie, bucureștenii au posibilitatea să-și evalueze gratuit și confidențial obiceiurile privind consumul de alcool, ca parte a unei campanii de prevenire a consumului problematic de alcool.
România continuă să se afle printre țările europene cu o prevalență ridicată a consumului de tutun, atrage atenția Societatea Română de Pneumologie de Ziua Mondială fără Tutun.
La București a fost lansat un proiect ce are ca scop consolidarea serviciilor de prevenție și intervenție în domeniul sănătății mintale a copiilor și adolescenților. Proiectul se adresează atât specialiștilor, cât și părinților.
Din cele peste șapte miliarde alocate Programului Național de Oncologie, aproape șase sunt utilizate pentru medicamentele pacienților, subliniază dr. Bogdan Vinersan, director general adjunct, Direcția Programe Curative CNAS.
Sindicaliști Sanitas pichetează sediul Ministerului Muncii, în semn de nemulțumire față de proiectul noii legi a salarizării, pe care o consideră inechitabilă. Forma actuală a legii fost criticată și de prof. dr. Carmen Orban.
La Istanbul are loc cel de-al 23-lea Congres al Academiei de Neurotraumatologie Multidisciplinară, cu tema „Managementul Integrat în Neurotraumatologie: de la UPU și ATI la Reabilitare și Sănătate Mintală”.
Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!
Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:
Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.
Da, sunt de acord Aflați mai multe