Începând de astăzi, 29 septembrie, locuitorii eligibili din Sectorul 2 al Capitalei se pot înscrie într-un program de sprijin pentru persoanele cu probleme de fertilitate.
Ministrul Sănătății a trimis Corpul de Control la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii din Iași după ce în spital au fost înregistrate cazuri de infecție cu bacteria Serratia Marcescens, dar și decesele unor copii internați la ATI.
De la îmbunătățirea imaginilor radiologice și până la optimizarea tratamentelor și efectuarea unor prognosticuri privind evoluția unui pacient, inteligența artificială este tot mai utilizată în medicină.
Pe parcursul unui an școlar, elevii și profesorii din învățământul preuniversitar din București vor avea ocazie să participe la sesiuni de instruire privind resuscitarea de bază (Basic Life Support).
Peste 1.500 de profesioniști din domeniul medical sunt așteptați să participe, săptămâna aceasta, la Congresul Național de Pediatrie.
Recent, bucureștenii au avut ocazia să învețe cum să acționeze dacă sunt martorii unei urgențe medicale neașteptate, în cadrul unui atelier de prim ajutor organizat de Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București.
Ministrul Sănătății a anunțat recent, intenția de a dezvolta un atestat în cardiologie sportivă. Acesta ar urma să fie realizat în parteneriat cu Societatea Franceză de Cardiologie.
O investiție suplimentară anuală de doar 3 dolari per persoană, până în 2030, pentru combaterea bolilor netransmisibile, ar putea salva până la 12 milioane de vieți, subliniază OMS.
Angajații Complexului Energetic Oltenia – Rovinari vor beneficia de investigații și analize gratuite pentru depistarea cancerului bronhopulmonar în cadrul campaniei „Oltenia respiră mai bine”.
Noua Platformă Informatică a Asigurărilor de Sănătate va fi complet operațională vara viitoare. Primele module vor fi disponibile anul acesta.
Șase din zece persoane cu forme moderat-severe de dermatită atopică nu reușesc să-ți controleze eficient afecțiunea.
La București a fost înființată Federația Patronală a Farmaciilor din România, cu scopul de a reprezenta farmaciile comunitare cu capital autohton.
Ministrul Sănătății a anunțat intrarea Spitalului Clinic Județean de Urgență „Sf. Apostol Andrei” din Galați în Programul Național de Acțiuni Prioritare pentru Infarctul Miocardic Acut.
La București a fost lansată platforma OncoRCP. Scopul acesteia este de a-i ghida pe pacienții oncologici în traseul pe care îl au de urmat, dar și de a aduce mai multă claritate în comunicarea medic-pacient.
Asociația Pacienților cu Afecțiuni Neurodegenerative din România lansează un proiect de educație și acces la artă pentru persoanele cu scleroză multiplă.
Un sistem cohlear inteligent a fost implantat pentru prima dată în România la o fetiță de un an, îngrijită de medici de la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Marie Skłodowska Curie”.
Țara noastră poate accesa până la 200 de milioane de euro pentru dezvoltarea industriei farmaceutice și pentru inovare, a subliniat ministrul Sănătății.
Puține dintre persoanele afectate de migrenă primesc un diagnostic corect și o terapie adecvată, a atras atenția vicepreședinta Asociației pentru Sănătatea Creierului, de Ziua Europeană de Conştientizare a Migrenei.
Spitalul Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” a marcat, recent, 194 de ani de la înființare.
Aproximativ 37% din persoanele care au fost consultate în cadrul campaniei „Caravane Derma” nu au fost niciodată la un consult dermatologic.
Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!
Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:
Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.
Da, sunt de acord Aflați mai multe