Două animale de companie au murit recent, după ce au băut lapte crud care ar fi trebuit să fie retras de pe piață pentru că conținea virusul gripei aviare.
Un bărbat din California și-a relatat experiența. El a avut două pisici, ambele au băut lapte crud care a fost retras ulterior de pe piață pentru că era infectat cu virusul gripei aviare, scrie Associated Press. Bărbatul spune că și-a dorit ca animăluțele sale de companie să fie sănătoase, însă eforturile sale au fost în zadar.
„Este oribil când te gândești că tu [ca stăpân] ești cel care le-a dat laptele crud care le-a omorât”, a declarant Joseph Journell, în vârstă de 56 de ani, din San Bernardino.
Motanul său, Alexander, în vârstă de 14 ani a murit, la fel și pisica sa, Tuxsie, în vârstă de 4 ani, anul trecut, la sfârșitul lunii noiembrie. O a treia pisică, pe nume Big Boy, a fost spitalizat timp de o săptămână înainte ca investigațiile medicale să arate că animalul a fost infectat cu virusul gripei aviare H5N1, arată sursa menționată.
Pisicile lui Joseph Journell au băut lapte nepasteurizat ce provenea din loturi care au fost retrase de pe piață (rechemate) de către compania Raw Farm, din Fresno. Produsele lactate ale acestei companii au fost retrase din magazinele din California în decembrie 2024, după ce autoritățile din domeniul sănătății au descoperit virusul gripei aviare în laptele pus la vânzare, a mai spus stăpânul pisicilor. Decesele animalelor au fost confirmate de statul California și de oficialii din zona unde acesta locuiește. Pisicile erau ținute în interiorul locuinței, nu aveau acces la păsări care ar fi putut fi infectate cu virusul care provoacă gripa aviară, așa că mâncau mâncare clasică pentru pisici, nu alimente crude, a mai spus stăpânul acestora.
Joseph Journell a mai spus că și el obișnuia să bea lapte de la compania Raw Farm, a băut acest lapte vreme de mai multe luni, deoarece a auzit că laptele avea „o mai bună imunitate și proprietăți vindecătoare” în comparație cu laptele pasteurizat. El a crezut și că laptele crud ar putea să îl ajute pe motanul său, Alexander, care slăbise. Așa că a încercat să-l mențină mai sănătos și să-l ajute să trăiască mai mult. În schimb, motanul a murit chiar în noiembrie, de Ziua Recunoștinței. Iar două zile mai târziu a murit și pisica Tuxsie.
Celălalt motan, Big Boy, a fost spitalizat și tratat cu medicamente din clasa antiviralelor. O echipă de medici veterinari a colectat probe de urină de la pisică, iar în urma lor s-a confirmat că Big Boy avea rezultate pozitive: fusese infectat cu virusul H5N1. Testele de laborator au fost efectuate de Agriculture Department din Statele Unite ale Americii și de experții de la Universitatea Cornell.
Motanul Big Boy s-a întors acasă, la stăpânul său, orb și cu complicații: nu-și mai poate folosi picioarele din spate, deși se recuperează bine după această perioadă, a mai spus stăpânul pisicilor decedate. O a patra pisică, Cleo, care nu a băut din laptele nepasteurizat, este sănătoasă.
Imagine generată cu inteligența artificială.
Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!
Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:
Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.
Da, sunt de acord Aflați mai multe