Newsflash
OPINII

O mamă narcisistă?

de Dr. Richard CONSTANTINESCU - aug. 23 2024
O mamă narcisistă?

Declaraţiile Cameliei Voinea după scandalul medaliilor olimpice la gimnastică, dar și altele făcute anterior par a contura portretul unei mame narcisice.

După cunoscuta și îndelung disputata chestiune de la Jocurile Olimpice de la Paris, Camelia Voinea, mama Sabrinei, care nu mai dorea ca fiica ei să-și continue drumul în gimnastică, declara unui post de televiziune: „Ca să mai suport astfel de mizerii, chiar nuuu...”. Întrebată dacă Sabrina rezonează cu decizia ei, aceasta a răspuns: „Probabil nu va avea încotro datorită faptului că eu o antrenez și îmi va urma drumul”. 

Chiar dacă este o declaraţie oferită „la cald”, e foarte mult despre ea în această afirmaţie, ca și în multe altele, făcute anterior, mai mult decât despre Sabrina. După evoluţia la bârnă, fiica i-a spus  mamei: „Trebuia să stai lângă mine la încălzire”. Sabrina, cu câteva zile înainte de probă,  spunea, prin telefon, unei jurnaliste: „Încrederea cea mai multă mi-o dă mama și îi mulţumesc foarte mult”. 

Camelia Voinea nu și-a dorit ca Sabrina să facă gimnastică. În urmă cu cinci ani, la o emisiune de televiziune, ea nu concepea implicarea fiicei sale în gimnastică decât „la un nivel înalt”, nu „să piardă vremea aiurea în sală” și nici să se oprească „la un nivel naţional”. Ea o antrena pe Sabrina și nu „accepta să lucreze la voia întâmplării, adică, ori foarte sus, ori deloc”. Recunoștea că manifestă faţă de Sabrina „o exigenţă strict profesională”, dar, fără să fie întrebată, susţinea că nu o ceartă și că nici nu o bate.

Mesaje discordante

Agenţia Naţională pentru Sport le-a adus împreună la un dialog înregistrat și postat pe YouTube. M-a surprins Camelia Voinea cu mesajele sale discordante. La un moment dat, a început să povestească despre cum o unge pe fiica sa cu mir înainte de orice evoluţie. Prin comportamentul ei, fosta olimpică la gimnastică a infantilizat-o pe Sabrina. Pentru  vârsta ei, în prezenţa mamei, și nu doar, tânăra vorbește ca o fetiţă de 10 ani.

„Eu te-am făcut, eu te retrag!” Așa îmi suna discursul Cameliei Voinea, după revenirea în România a unei părţi a delegaţiei noastre. Dincolo de orice vinovaţi, reali sau imaginari, fetiţa trecea și trece printr-o rană emoţională. Adâncită de mama ei.  Mi se pare evident, acum, când nu mai este „la cald”, că totul este despre EA. În jurul EI se învârt toate. Discursul său îmi spune multe. Rigiditatea și intoleranţa Cameliei Voinea o adâncesc pe Sabrina și mai mult în această rană emoţională, pe care mama 
nu are timp să o cerceteze… după cum afirma. 

E foarte românească toată chestiunea asta, cu părinţii care decid mereu ce e mai bine pentru copil. Camelia Voinea se asigură în permanenţă că deţine puterea și se observă cum se străduiește să-și susţină o imagine de sine expansivă și pozitivă. Portretul unei mame narcisice.

Abonează-te la Viața Medicală!

Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!

  • Tipărit + digital – 150 de lei
  • Digital – 100 lei

Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:

  • Colegiul Medicilor Stomatologi din România – 5 ore de EMC
  • Colegiul Farmaciștilor din România – 10 ore de EFC
  • OBBCSSR – 7 ore de formare profesională continuă
  • OAMGMAMR – 5 ore de EMC

Află mai multe informații despre oferta de abonare.

Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.

Da, sunt de acord Aflați mai multe