Newsflash

Rezultate căutare « spitalul victor babes »


Reacția Spitalului „Dr. Victor Babeș”, în urma decesului unei paciente cu COVID-19

de Florentina Ionescu - dec. 11, 2020

Ieri după-amiază, în cadrul Compartimentului Terapie Intensivă al Spitalului de Boli Infecțioase și Tropicale „Dr. Victor Babeș” a avut loc un incident regretabil, soldat cu decesul unei paciente cu COVID-19.

Control la „Victor Babeș”, după ce o pacientă a fost deconectată din greșeală de la aparate

de Florentina Ionescu - dec. 11, 2020

O pacientă cu COVID-19 a murit ieri la Spitalul „Victor Babeș” după ce ar fi fost deconectată din greșeală de la aparate de un brancardier.

Cât persistă pozitivitatea la cei cu SARS-CoV-2? Dr. Simin Florescu răspunde

de Florentina Ionescu - mai 6, 2020

Invitată pe 5 mai la o transmisie live organizată de Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București, conf. dr. Simin Florescu, director medical la Spitalul de Boli Infecțioase și Tropicale „Dr. Victor Babeș” din Capitală, a lămurit aspecte importante legate de COVID-19.

„Sacrificiul este inevitabil în această profesie”

de Dr. Simin-Aysel FLORESCU - apr. 3, 2020

Intrăm și noi „în rândul lumii”, se iţește la orizont pandemia COVID-19. Brusc, crește interesul pentru boală, diagnostic, tratamente noi, dar și pentru… infecţioniști. Ce atenţie primim noi, doctorii infecţioniști, altădată priviţi cu reticenţă?

Medicii, faţă-n faţă cu pandemia: „Noi venim la spital, tu stai acasă”

- mar. 20, 2020

În plină pandemie de coronavirus, medicii din România îndeamnă oamenii să stea acasă pentru a limita răspândirea bolii COVID-19. Mesajul pe care-l trimit „soldaţii” din linia întâi, prin intermediul reţelelor de socializare, este scurt, clar și cuprinzător: „Noi suntem la spital pentru voi. Voi rămâneţi acasă pentru noi”.

Căutare Avansată

Abonează-te la Viața Medicală!

Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!

  • Tipărit + digital – 200 de lei
  • Digital – 120 lei

Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:

  • Colegiul Medicilor Stomatologi din România – 5 ore de EMC
  • Colegiul Farmaciștilor din România – 10 ore de EFC
  • OBBCSSR – 7 ore de formare profesională continuă
  • OAMGMAMR – 5 ore de EMC

Află mai multe informații despre oferta de abonare.

Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.

Da, sunt de acord Aflați mai multe