Ieri după-amiază, în cadrul Compartimentului Terapie Intensivă al Spitalului de Boli Infecțioase și Tropicale „Dr. Victor Babeș” a avut loc un incident regretabil, soldat cu decesul unei paciente cu COVID-19.
O pacientă cu COVID-19 a murit ieri la Spitalul „Victor Babeș” după ce ar fi fost deconectată din greșeală de la aparate de un brancardier.
Invitată pe 5 mai la o transmisie live organizată de Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București, conf. dr. Simin Florescu, director medical la Spitalul de Boli Infecțioase și Tropicale „Dr. Victor Babeș” din Capitală, a lămurit aspecte importante legate de COVID-19.
Intrăm și noi „în rândul lumii”, se iţește la orizont pandemia COVID-19. Brusc, crește interesul pentru boală, diagnostic, tratamente noi, dar și pentru… infecţioniști. Ce atenţie primim noi, doctorii infecţioniști, altădată priviţi cu reticenţă?
În plină pandemie de coronavirus, medicii din România îndeamnă oamenii să stea acasă pentru a limita răspândirea bolii COVID-19. Mesajul pe care-l trimit „soldaţii” din linia întâi, prin intermediul reţelelor de socializare, este scurt, clar și cuprinzător: „Noi suntem la spital pentru voi. Voi rămâneţi acasă pentru noi”.
Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!
Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:
Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.
Da, sunt de acord Aflați mai multe