O echipă medicală de la Institutul de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant (IUBCvT) din Târgu Mureş a reuşit, sâmbătă seara, efectuarea celui de-al treilea transplant de cord din acest an.
Prof. dr. Horaţiu Suciu, şeful Clinicii de Chirurgie Cardiovasculară a Institutului Inimii din Târgu Mureș, a povestit cum a decurs operația realizată recent și în urma căreia a fost salvată viața unei fete de 14 ani.
Un francez în vârstă de 65 de ani marchează peste 34 de ani de viață cu inima altui om în piept efectuând o tură cu bicicleta din Franța până în România. El a ajuns la Constanța în după-amiaza zilei de 29 mai.
Recent a avut loc cel de-al treilea transplant de cord efectuat în acest an la Clinica de Chirurgie Cardiovasculară a UMF „Carol Davila”, din cadrul Spitalului Clinic de Urgență București.
O echipă din cadrul Institutului de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant Târgu Mureş a efectuat, marţi, primul transplant de cord din acest an din România.
Beneficiara transplantului este o femeie de 53 de ani, inima fiind prelevată de la o tânără de 17 ani, aflată în moarte cerebrală.
Echipa ATI a Spitalului Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” Timișoara (SCJUBPT) a făcut posibilă desfășurarea unei acțiuni de prelevare de organe.
„Transplantul înseamnă viață!” este mesajul pe care îl transmite Agenția Națională de Transplant referitor la un caz emoționant, în care un copil în vârstă de 10 ani a salvat viețile a patru persoane.
Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!
Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:
Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.
Da, sunt de acord Aflați mai multe