Newsflash
ACTUALITATE Știri

Sibiul va găzdui în noiembrie Conferinţa Psihiatrie şi Psihologie Medico-Legală

de Florentina Ionescu - aug. 6 2024
Sibiul va găzdui în noiembrie Conferinţa Psihiatrie şi Psihologie Medico-Legală

Spitalul Clinic de Psihiatrie „Dr. Gheorghe Preda” din Sibiu a reușit în acest an să aşeze Sibiul pe harta celor mai importante evenimente din domeniul psihiatriei din România.

Acest spital oferă un model unic la nivel european de organizare a unei şcoli de vară de psihopatologie, cea de la Păltiniş, se arată într-un comunicat de presă. 

Spitalul Clinic de Psihiatrie „Dr. Gheorghe Preda” s-a remarcat anul la nivel naţional cu singura şcoală de psihopatologie din România (care a avut loc în perioada 21-27 iulie). Acesta a fost un eveniment important atât pentru medicii experimentaţi, dar şi pentru tinerii rezidenţi din ţară.

Sibiul urmează să găzduiască, în perioada 20-23 noiembrie a.c., Conferinţa Psihiatrie şi Psihologie Medico-Legală, un eveniment la care vor lua parte experţi din mai multe domenii, se mai precizează în același comunicat. 

„Ne dorim ca Şcoala de Vară de Psihopatologie să devină o constantă în pregătirea viitorilor specialişti în domeniul psihiatriei şi să atragă în fiecare an cât mai mulţi specialişti din acest domeniu. Prin organizarea acestui eveniment, Sibiul a devenit un centru important în traiectul educaţional al tinerilor medici psihiatri. 

Spitalul Clinic de Psihiatrie «Dr. Gheorghe Preda» Sibiu, în perioada 20-23 noiembrie, organizează alături de Universitatea «Lucian Blaga» Sibiu şi Facultatea de Medicină, încă un eveniment important, Conferinţa de Psihiatrie şi Psihologie Medico-Legală, eveniment la care iau parte specialişti din mai multe domenii: psihiatrie, psihologie, medicină legală, asistenţă socială şi ştiinţe juridice. 

Prin organizarea Conferinţei de Psihiatrie şi Psihologie Medico-Legală, ne propunem ca în fiecare an să consolidăm relaţiile dintre aceste specializări diferite care, atât printr-o continuă colaborare cât şi prin înţelegerea cadrului legislativ au ca rezultat succesul terapeutic, constând în reabilitarea socio-familială a pacientului. Ne bucurăm, că de fiecare dată există un interes foarte ridicat atât din partea lectorilor reputaţi din aceste domenii, care ne împărtăşesc din vasta lor experienţă cât şi din partea participanţilor”, a subliniat directorul medical al Spitalului Clinic de Psihiatrie „Dr. Gheorghe Preda” din Sibiu, conf. dr. Ciprian Băcilă. 

Acesta a punctat că ceea ce defineşte această conferinţă şi o face unică în ţară este faptul că, pe lângă specialităţile din domeniul medicinei, „alături de noi ca sprijin şi inclusiv ca lectori, sunt prezente instituţiile de sprijin reprezentate de Poliţie, Jandarmerie, Judecătorie, Tribunal şi Parchetele de pe lângă cele două instanţe. Considerăm că în prezent este nevoie de o mai bună şi strânsă colaborare între aceste instituţii de sprijin şi psihiatrie”. 


Notă autor:

Sursa foto: https://www.shutterstock.com/ro/image-photo/stressed-depressed-patient-seeking-help-psychiatrist-2470515313

Abonează-te la Viața Medicală!

Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!

  • Tipărit + digital – 120 de lei
  • Digital – 80 lei

Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:

  • Colegiul Medicilor Stomatologi din România – 5 ore de EMC
  • Colegiul Farmaciștilor din România – 10 ore de EFC
  • OBBCSSR – 7 ore de formare profesională continuă
  • OAMGMAMR – 5 ore de EMC

Află mai multe informații despre oferta de abonare.

Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.

Da, sunt de acord Aflați mai multe