Timp de trei săptămâni, au fost verificaţi, la nivel naţional, 1.540 de medici care au eliberat certificate de concediu medical, identificându-se abateri de la legislaţia în vigoare în cazul a 336 dintre aceştia. Abaterile au constat în inexistenţa sau neconformitatea unor documente prevăzute de lege. Mai precis, la fişa pacientului nu au fost anexate declaraţiile acestora privind locul ales pentru verificare, lipsea declaraţia prin care se dovedeşte plata asigurărilor de sănătate sau nu exista ataşată adeverinţa de la angajator din care să reiasă numărul zilelor de concediu de care pacientul a beneficiat în ultimele 12 luni, au existat certificate completate cu coduri greşite şi certificate medicale care nu erau semnate de beneficiar. Ca urmare, au fost aplicate 222 de amenzi contravenţionale în valoare de 859.250 de lei, iar 73 de medici au primit avertismente. Pentru 31 de medici, valoarea garantată a punctului a fost diminuată cu 10%. De asemenea, reprezentanţii caselor de asigurări de sănătate au reziliat un număr de 28 de convenţii pentru acordarea şi eliberarea certificatelor de concediu medical şi au fost sesizate comisiile de disciplină ale colegiului medicilor pentru 10 dintre cadrele medicale găsite în culpă. Au fost respinse/suspendate de la plată un număr de 51 de certificate medicale, 30 dintre acestea fiind eliberate fără respectarea legislaţiei în vigoare. Restul de 21 au fost cazuri în care bolnavul nu a fost găsit la domiciliu. În Botoşani au fost descoperite cele mai multe nereguli în ceea ce priveşte absenţa de la domiciliu: din 19 persoane controlate, 9 au lipsit de acasă.
Cele mai multe nereguli la acordarea concediilor medicale au fost găsite în judeţul Bistriţa-Năsăud. Aici, la primele verificări, toţi cei
trei medici controlaţi nu au respectat prevederile legale privind completarea documentelor. Cu toate că au primit dispoziţii clare de corectare a abaterilor identificate, la a doua fază a controlului, toţi cei 22 de medici controlaţi au primit avertismente din cauza nerespectării legislaţiei. Cele mai „usturătoare“ amenzi le-au încasat medicii din Timiş. În prima fază de verificări, şase medici au fost amendaţi cu 11.000 de lei pentru nerespectarea legislaţiei. În cea de-a doua fază, din 29 de medici verificaţi, 16 au primit amenzi în cuantum de 72.500 de lei. Şi cei din Alba, la primul control au primit avertisment, la cel de-al doilea control, din 24 de medici verificaţi, 10 au primit amenzi de 50.000 de lei. La Botoşani, 10 medici au încălcat legislaţia. Aceştia au fost amendaţi cu 45.000 de lei şi li s-a reziliat convenţia de acordare a concediilor medicale. Tot în acest judeţ, pentru nouă pacienţi care nu au fost găsiţi la domiciliu, a fost suspendată plata concediului medical. În Braşov, dacă la primul control a fost amendat doar un medic, cu 1.000 de lei, preferându-se mai întâi atenţionarea asupra legislaţiei, la cel de-al doilea control, un număr de 23 de certificate medicale au fost suspendate de la plată, iar şase medici au fost amendaţi cu 26.000 de lei, li s-a reziliat convenţia şi în cazul lor a fost sesizată şi Comisia de disciplină a Colegiului Medicilor. În Vâlcea, din cei 29 de medici controlaţi, 11 au primit amenzi de 23.000 de lei.
În Bucureşti, au fost înţelese destul de bine noile prevederi legislative. Aici, din cei 53 de medici verificaţi, doar şapte au încălcat legea şi au primt amenzi totalizând 35.000 de lei, iar pentru doi dintre aceştia a fost diminuată valoarea punctului cu 10%. Corecţi au fost şi cei din Arad, Bacău, Bihor, Cluj, Constanţa, Ilfov, Teleorman, unde nu a fost acordată nicio amendă în urma verificărilor. Controalele vor continua.