Ziua Globală de Acțiune pentru Eliminarea Cancerului de Col Uterin este marcată în fiecare an în data de 17 noiembrie.
Pentru a crește gradul de conștientizare a populației cu privire la cancerul de col uterin, clădirea Teatrului Național din Iași va fi iluminată în turcoaz pe 20 noiembrie, începând cu ora 18.00. De ce s-a ales această culoare? Pentru că turcoaz este culoarea simbol de luptă împotriva acestei boli, se arată pe site-ul IRO Iași.
Tot atunci va avea loc Teatrul Național deschiderea CONFER 2025 - Conferințele Institutului Regional de Oncologie Iași.
Potrivit www.iroiasi.ro, Strategia Globală pentru eliminarea cancerului de col uterin ca problemă de sănătate publică a fost lansată de Organizația Mondială a Sănătății în 17 noiembrie 2020, printr-o rezoluție adoptată de 194 de țări.
Obiectivul principal al strategiei este ca, până în anul 2030, incidența cancerului de col uterin să scadă și să se mențină sub 4 cazuri noi la 100.000 de femei. 
Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!
Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:
Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.
Da, sunt de acord Aflați mai multe