Newsflash
ACTUALITATE Știri

Școală de vară dedicată plantelor medicinale

de Florentina Ionescu - iul. 7 2025
Școală de vară dedicată plantelor medicinale

UMF Iași organizează Școala de vară „Plante medicinale” pentru studenții din anul întâi ai Facultății de Farmacie.

Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” din Iași a anunțat recent lansarea procesului de selecție pentru participarea la Școala de vară „Plante medicinale”. Acesta este un eveniment educațional dedicat studenților din anul I ai Facultății de Farmacie, înscriși la programele de licență Farmacie sau Cosmetică Medicală și Tehnologia Produsului Cosmetic.

Evenimentul se va desfășura în perioada 14 – 18 iulie 2025, în județul Neamț, în cadrul proiectului CPAC4STUD – „Dezvoltarea competențelor profesionale și abilităților de cercetare ale studenților UMF Iași”, se arată pe site-ul news.umfiasi.ro.

Școala de vară va reuni 30 de studenți, care vor avea oportunitatea de a participa la activități teoretice și practice axate pe studiul plantelor medicinale. De asemenea, școala de vară va contribui, astfel, la dezvoltarea competențelor profesionale și a abilităților de cercetare într-un cadru interdisciplinar și aplicativ.

Procesul de selecție presupune completarea unui formular online și prezentarea unei scrisori de intenție, iar departajarea se va face în funcție de rezultatele obținute la disciplina Botanică farmaceutică, respectiv Plante medicinale.

Calendarul selecției este următorul:

Pe 7 iulie, ora 16:00 – se vor afișa rezultatele preliminare (înscrierile au avut loc până ieri, 6 iulie);

8 iulie, ora 12:00 – depunerea contestațiilor;

9 iulie, ora 16:00 – afișarea rezultatelor finale.

Inițiativa face parte din strategia Universității de Medicină și Farmacie din Iași de susținere a educației practice și cercetării timpurii în rândul studenților, promovând totodată valorificarea resurselor naturale în domeniul farmaceutic, potrivit sursei menționate mai sus.


Notă autor:

Fotografie de la Yan Krukau: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/maini-femeie-flori-petale-5480053/

Abonează-te la Viața Medicală!

Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!

  • Tipărit + digital – 160 de lei
  • Digital – 100 lei

Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:

  • Colegiul Medicilor Stomatologi din România – 5 ore de EMC
  • Colegiul Farmaciștilor din România – 10 ore de EFC
  • OBBCSSR – 7 ore de formare profesională continuă
  • OAMGMAMR – 5 ore de EMC

Află mai multe informații despre oferta de abonare.

Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.

Da, sunt de acord Aflați mai multe