Newsflash
ACTUALITATE Newsflash

Pacienții cu psoriazis necontrolat, de trei ori mai expuși unui AVC

de Cristina GHIOCA - oct. 31 2025
Pacienții cu psoriazis necontrolat, de trei ori mai expuși unui AVC

Persoanele care au forme severe de psoriazis necontrolat au un risc de 3-4 ori mai mare de a face un accident vascular cerebral, au atras atenția specialiștii, de Ziua Mondială a Psoriazisului.

Psoriazisul nu mai este privit ca o afecțiune exclusiv cutanată. Există deja numeroase comorbidități asociate acestei afecțiuni, iar în viitor, numărul acestora ar putea crește, a atras atenția prof. dr. Magda Constantin, la o conferință de presă organizată de Societatea Română de Dermatologie (SRD), în contextul Zilei Mondiale a Psoriazisului, marcată anual pe 29 octombrie.

„În anii care vor veni se va vorbi mult și despre noi leziuni, noi afecțiuni conexe cu psoriazis, de la afectarea articulară la cea cardiovasculară, pentru că ceea ce se petrece la nivelul pielii, se petrece și la nivel vascular”, a punctat trezoriera SRD.

Psoriazisul se poate asocia și cu diabetul zaharat, iar în formele sale severe poate determina chiar un risc mai mare de accident vascular cerebral, a adăugat conf. dr. Alin Codruț Nicolescu, președintele SRD: „Afecțiunea se poate complica sau asocia cu alte boli precum diabetul sau bolile cardiovasculare. De asemenea, există un risc de 3,4 ori mai mare de a face AVC  sau infarct miocardic la un pacient cu psoriazis vulgar sever  necontrolat.

Prevalență peste media europeană

La nivel global, psoriazisul afectează peste 125 de milioane de persoane, prevalența sa fiind estimată la 2-2,6% în rândul populației generale.  România însă înregistrează o prevalență peste media europeană: 2-4,9% din populația adultă, adică aproximativ 400.000 de persoane.

Dintre acestea, doar 16.451 de persoane cu psoriazis sunt înregistrate oficial în Registrul Național de Boli Dermato-venerice. Pe de altă parte însă, anul acesta, în registru au fost înscriși peste 1700 de pacienți.

„Această creștere cu 1.766 de cazuri noi, nu este doar o cifră statistică, ci o dovadă a faptului că tot mai mulți pacienți ies din anonimat, că tot mai mulți dermatologi raportează, diagnostichează corect și își asumă responsabilitatea pentru managementul unei boli cronice complexe. Dar cifrele ne arată și altceva: că realitatea din teren este de cel puțin 20-30 de ori mai mare. Mii de oameni încă trăiesc în tăcere, fără diagnostic, fără tratament, fără sprijin psihologic”, a arătat președintele SRD. 

Acces la terapii noi

În acest context, conf. dr. Alin Codruț Nicolescu, a arătat că în România sunt disponibile toate moleculele noi pentru gestionarea acestei de afecțiuni, și, deși multe dintre ele sunt gratuite, pacienții nu cunosc aceste informații: „Sunt foarte mulți pacienți care nu știu că există tratamente cu ajutorul cărora pot avea o viață absolut normală. [Pentru a avea acces la ele ] este necesară întocmirea unui dosar medical. Toate analizele care trebuie efectuate sunt gratuite. E doar o chestiune de voință dacă pacientul vrea să fie sănătos, pentru că aceste molecule sunt cu adevărat spectaculoase”.

Pentru a putea avea acces la aceste tratamente noi, pacienții trebuie în primul rând să aibă o formă severă de boală. Apoi trebuie să utilizeze mai întâi, una din terapiile convenționale pentru tratarea psoriazisului. Dacă în decurs de șase luni răspunsul la terapia convențională nu este satisfăcător, sunt eligibili pentru tratamentele noi.

„Terapiile convenționale au o rată de succes acceptabilă – 40-50% dintre pacienți se rezolvă în totalitate cu acestea. Cei care nu răspund (...) sunt eligibili pentru terapiile noi: biologice sau cu moleculă mică. Această terapie este gratuită. [În aceste cazuri] protocoalele prevăd reevaluări în medie din șase în șase luni și ele gratuite”, a conchis președintele SRD.

 

Abonează-te la Viața Medicală!

Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!

  • Tipărit + digital – 160 de lei
  • Digital – 100 lei

Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:

  • Colegiul Medicilor Stomatologi din România – 5 ore de EMC
  • Colegiul Farmaciștilor din România – 10 ore de EFC
  • OBBCSSR – 7 ore de formare profesională continuă
  • OAMGMAMR – 5 ore de EMC

Află mai multe informații despre oferta de abonare.

Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.

Da, sunt de acord Aflați mai multe