Controversa tratament farmacologic vs. psihoterapie, diferenţele dintre abordarea europeană şi cea americană, dar mai ales nevoia de intimitate între medici şi pacienţi sunt câteva din temele discutate cu Andrew Solomon, profesor la Cornell University şi autorul celei mai cunoscute cărţi despre depresie din spaţiul anglo-saxon.
Armata nevăzută de medici care muncesc cu perseverenţă în cabinetele şi clinicile din satele şi oraşele mici este cea care menţine funcţionalitatea sistemului medical pentru jumătate din populaţia României. Ei sunt cei pe care autorităţile ar trebui să-i asculte cel mai atent. Ei sunt cei a căror voce ar trebui să se audă mult mai des. Pentru că ei ştiu, la firul ierbii, plusurile şi minusurile profesiei. Această voce se va auzi săptămânal în „Viaţa medicală“, la noua rubrică Medic în România.
Sistemul medical de urgenţă din România funcţionează, putem spune, bine, până ce pacientul ajunge la UPU, respectiv, în secţiile de anestezie şi terapie intensivă. Mai departe, doar şansa, norocul sau poate potenţialul său financiar (de a-şi procura singur cele necesare) îl mai pot ajuta să iasă refăcut din spitalul de urgenţă. Profesorul Mircea Beuran încearcă să găsească soluţii de aducere la acelaşi nivel de dezvoltare şi a segmentului care pare că a rămas al nimănui – partea de spital – într-un interviu de Dan Dumitru Mihalache.
Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!
Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:
Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.
Da, sunt de acord Aflați mai multe