Newsflash
ACTUALITATE Newsflash Știri

Personalitate marcantă a chirurgiei moderne a devenit Doctor Honoris Causa al UMF Cluj

de Florentina Ionescu - iun. 3 2026
Personalitate marcantă a chirurgiei moderne a devenit Doctor Honoris Causa al UMF Cluj

Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca a acordat recent titlul onorific de Doctor Honoris Causa domnului prof. dr. Luigi Bonavina.

Profesorul Luigi Bonavina este o personalitate marcantă a chirurgiei contemporane și un reper internațional în chirurgia esofagiană, minim invazivă, oncologică și robotică, se arată într-o informare a UMF Cluj. 

Ceremonia a reunit membri ai comunității academice, cadre didactice, studenți și invitați, într-un moment de recunoaștere a unei cariere remarcabile dedicate excelenței în medicină, cercetare și formarea noilor generații de chirurgi. 

Prof. dr. Luigi Bonavina este profesor de Chirurgie la Universitatea din Milano

Prof. dr. Luigi Bonavina, profesor de Chirurgie la Universitatea din Milano și șef al Diviziei de Chirurgie Generală și Eso-gastrică din cadrul IRCCS Policlinico San Donato, are o activitate clinică și științifică impresionantă, cu contribuții importante la dezvoltarea chirurgiei moderne.

Prin colaborările dezvoltate cu Universitatea de Medicină și Farmacie din Cluj-Napoca, prof. dr. Luigi Bonavina a sprijinit formarea tinerilor chirurgi, organizarea de cursuri internaționale și consolidarea dialogului academic european în domeniul chirurgiei eso-gastrice. 

„Îl felicităm pe prof. dr. Luigi Bonavina pentru această distincție care onorează excelența profesională, colaborarea academică și legăturile valoroase construite cu UMF «Iuliu Hațieganu» Cluj-Napoca”, au transmis reprezentanții instituției de învățământ.

Abonează-te la Viața Medicală!

Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!

  • Tipărit + digital – 200 de lei
  • Digital – 120 lei

Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:

  • Colegiul Medicilor Stomatologi din România – 5 ore de EMC
  • Colegiul Farmaciștilor din România – 10 ore de EFC
  • OBBCSSR – 7 ore de formare profesională continuă
  • OAMGMAMR – 5 ore de EMC

Află mai multe informații despre oferta de abonare.

Cookie-urile ne ajută să vă îmbunătățim experiența pe site-ul nostru. Prin continuarea navigării pe site-ul www.viata-medicala.ro, veți accepta implicit folosirea de cookie-uri pe parcursul vizitei dumneavoastră.

Da, sunt de acord Aflați mai multe