Newsflash
Știri

În cadrul Caravanei de Sănătate, Crucea Roșie angajează asistent medical

de L. Budin - mar. 28 2024

În cadrul proiectului Caravana de Sănătate, Crucea Roșie Română angajează asistent medical generalist (8h/zi) pentru Centrul de Promovare a Sănătății București.

Conformă unei postări pe pagina de Facebook a organizației umanitare, documentele necesare depunerii candidaturii sunt următoarele:

  • Curriculum vitae;
  • Copiile documentelor care să ateste nivelul studiilor și ale altor acte care atestă efecturarea unor specializări.

Termenul limită de depunere a documentelor este 01.04.2024, la adresa de e-mail sector4@crucearosie.ro.

Sarcinile și responsabilitățile angajatului sunt:

  • Efectuează recoltarea de sânge:
  • Efectuează examinări suplimentare;
  • Asistă medicul generalist pe parcusul consultației;
  • Participă la raportarea și evaluarea proiectului.

Specificațiile postului sunt:

  • Diplomă de asistent medical, cu licență valabilă, înscrisă în Ordinul Asistenților Medicali Generaliști;
  • Empatie și abilități de ascultare;
  • Abilitatea de a lucra într-o echipă multidisciplinară și într-un mediu intercultural;
  • De preferat cunoștințe despre mișcarea de Cruce Roșie/Semilună Roșie și despre Societatea Națională de Cruce Roșie din România;
  • Implicarea anterioară în ONG-uri sau în voluntariat constituie un avantaj;
  • Limba română este limba de lucru;
  • Cunoașterea fluentă a limbii engleze/ucrainene/ruse constituie un avantaj.

Asistentul medical va lucrare în colaborare cu:

  • medicii sau partenerii de sănătate implicați în proiect;
  • health secretaries însărcinați cu urmărirea și referirea beneficiarilor;
  • consilierii care asigura serviciile MHPSS;
  • traducătorii;
  • voluntarii desemnați să primească beneficiarii.

Abonează-te la Viața Medicală!

Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în lumea medicală, abonează-te la „Viața Medicală”, publicația profesională, socială și culturală a profesioniștilor în Sănătate din România!

  • Tipărit + digital – 249 de lei
  • Digital – 169 lei

Titularii abonamentelor pe 12 luni sunt creditați astfel de:

  • Colegiul Medicilor Stomatologi din România – 5 ore de EMC
  • Colegiul Farmaciștilor din România – 10 ore de EFC
  • OBBCSSR – 7 ore de formare profesională continuă
  • OAMGMAMR – 5 ore de EMC

Află mai multe informații despre oferta de abonare.

Da, sunt de acord Aflați mai multe