EDMED

| | Tipareste pagina Trimite prin email Trimite prin Yahoo Messenger

TUBERCULOZA ÎN ANUL PLĂMÂNULUI

Autor: Dr. Maria DRAGOTÄ‚ | 21 Mai 2010
TUBERCULOZA ÎN ANUL PLĂMÂNULUI
    2010 – Anul plămânului ÅŸi SRP (Societatea Română de Pneumologie) – este titlul Editorialului semnat de Florin MihălÅ£an, din nr. 1/2010 al revistei PNEUMOLOGIA. Cititorii noÅŸtri cunosc acest subiect, din „ViaÅ£a medicală“ nr. 11/19 martie a.c. „Este un semnal important de reuniune a eforturilor tuturor pneumologilor ÅŸi ale celorlalÅ£i implicaÅ£i în lupta împotriva afecÅ£iunilor respiratorii pentru un control ÅŸi un tratament corect al acestor boli.“ Tuberculoza în România. Probleme ÅŸi soluÅ£ii – Elmira Ibraim ÅŸi colectivul de la Unitatea Centrală de Coordonare a Programului NaÅ£ional de Control al Tuberculozei (PNCT) semnalează punctele slabe: • reducerea marcată a scăderii anuale a numărului de cazuri de TB ÅŸi stagnarea ratei mortalităţii deficienÅ£e în sistemul informatic de înregistrare ÅŸi raportare a datelor în cadrul PNCT • lipsa resurselor financiare pentru asigurarea mentenanÅ£ei ÅŸi îmbunătăţirii sistemului monitorizare ÅŸi control insuficiente ale fenomenului de chimiorezistenţă micobacteriană lipsuri în asigurarea cu personal • deficienÅ£e în asigurarea infrastructurii reÅ£elei PNCT ÅŸi a aparaturii medicale necesare • deficienÅ£e în asigurarea de medicamente (ce au condus la întreruperi de tratament) lipsa unui protocol recunoscut oficial pentru diagnosticul, tratamentul ÅŸi monitorizarea cazurilor cu dublă infecÅ£ie HIV-TB. (...)
Controverse ÅŸi dileme asupra utilizării ß-blocantelor în tratamentul bolii cardiovasculare asociate la pacienÅ£i cu bronhopneumopatie cronică obstructivă sunt punctate în referatul general semnat de Camelia Pescaru, Voicu Tudorache ÅŸi Cristian Oancea. Activitatea beta-blocantelor trebuie evaluată prin acÅ£iunea lor asupra a trei domenii: efectul pe VEMS, cel pe hiperreactivitatea bronÅŸică, rezultatul la administrarea adiÅ£ională de beta-agonist. Rezultatul administrării este modulat de interferarea cu multipli alÅ£i factori: gradul de cardioselectivitate a beta-blocantului, doza, administrarea concomitentă sau nu de beta-agoniÅŸti, faza bolii, statusul de fumător etc. Administrarea lor sub strictă monitorizare se însoÅ£eÅŸte de scăderea morbidităţii ÅŸi a mortalităţii, inclusiv la cei care au suferit intervenÅ£ii de chirurgie cardiovasculară. Concluzia: beta-blocantele pot fi administrate Ã
Publicitate
®n BPOC ce asociază ÅŸi comorbiditate cardiacă, dar cu grijă. Claudiu Nistor ÅŸi colaboratorii ne supun atenÅ£iei un Caz rar de boală Castleman unicentrică de tip plasmocitar la nivel mediastinal. Este vorba despre o afecÅ£iune foarte rară, caracterizată prin hiperplazie ganglionară foliculară cu proliferare anormală vasculară interfoliculară, la o pacientă de 51 de ani, care s-a prezentat cu durere precordială. Diagnosticul a fost stabilit prin toracotomie laterală cu tumorectomie ideală. Un alt caz clinic interesant (prezentat de Maryam Hassanzad ÅŸi colaboratorii): o fetiţă de 2 ani, cu wheezing, tuse cronică ÅŸi febră prezente încă de la naÅŸtere, diagnosticată cu sindrom Swyer James (caracterizat prin bronÅŸiolită ÅŸi pneumonie). ÃŽn ajutorul practicianului vin Anouka Rua de Silva, Andreea Herescu ÅŸi Tudor Toma, cu Protocolul University Hospital Lewisham – Londra pentru ventilaÅ£ia noninvazivă (NIV), destinat tuturor cadrelor clinice care instituie ÅŸi urmăresc tratamentul cu NIV. InstrucÅ£iunile sunt bazate pe ghidurile naÅ£ionale de specialitate din Marea Britanie, pe ultimele dovezi publicate în studii randomizate, dar ÅŸi pe baza preferinÅ£elor ÅŸi practicilor locale. Marioara Åžimon ÅŸi Ioan Åžimon realizează Update – tehnici bronhoscopice, semnalându-le pe cele recente – ultrasonografia endoscopică, bronhoscopia cu autofluorescenţă ÅŸi navigaÅ£ia în câmp electromagnetic ÅŸi pe cele de viitor – endoscopia cu magnificaÅ£ie, imagine în bandă îngustă, endomicroscopia confocală, termoplastia endobronÅŸică în astm, reducerea volumelor pulmonare pentru emfizem. Activitatea SRP este ilustrată prin relatarea semnată de Cristian Didilescu, despre Zilele Spitalului de Pneumologie ScorniceÅŸti (22–24 octombrie 2009), ÅŸi prin Calendarul manifestărilor SRP din 2010. Vă invit să descoperiÅ£i singuri ÅŸi celelalte subiecte din revistă. Lectură utilă!
 
 
Articole in legatura
Nu exista articole in legatura.
Autori in legatura
Nu exista articole in legatura.
 
Galerii foto in legatura
Nu exista galerie asociata acestui articol.
Fisiere la download
Nu exista fisiere disponibile pentru download.
 

 
 
Ralcom SRATI 20 mai 2012